Zaburzenia hormonalne a trądzik

Trądzik, zwłaszcza ten występujący w wieku dorosłym, jest dolegliwością złożoną. To, co dzieje się na naszej twarzy, dekolcie czy plecach jest spowodowane znacznie głębszymi problemami w funkcjonowaniu organizmu. Zdiagnozowanie przyczyny jest kluczem do skutecznego wyleczenia trądziku. Częstym powodem pojawiania się wyprysków są zaburzenia hormonalne. Jak je rozpoznać i co z tym fantem zrobić?

Trądzik u dorosłego? Wcale nie tak rzadko

Trądzik wieku dorosłego jest znacznie trudniejszy w leczeniu. Z trądzikiem młodzieńczym do czynienia ma znaczna cześć nastolatków. Teoretycznie u osób dorosłych, czyli po 20-stym roku życia nie powinien występować już taki problem. Ale jak zawsze – teoria sobie, a praktyka sobie. Trądziki dorosły należy bezwzględnie diagnozować i leczyć. Inaczej możemy się spodziewać poważnych powikłań, np. pojawienia się szpecących blizn potrądzikowych. Często trądzik u osób dorosłych jest pozostałością nieleczonego lub źle leczonego trądziku młodzieńczego. Rzadziej jest samodzielną jednostką chorobową.

Kiedy organizm jest rozregulowany

Jakie podłoże ma trądzik dorosły? Równie zróżnicowane, co jego młodzieńcza odmiana. W wielu przypadkach okazuje się, że winowajcami są hormony. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy, rozregulowany cykl miesiączkowy czy wahający się poziom hormonów mogą się objawiać występowaniem wyprysków.

Jednak, aby mieć pewność, że należy wdrożyć leczenie endokrynologiczne należy przeprowadzić serię podstawowych badań hormonalnych. Poziom większości hormonów można zbadać z krwi. Jeśli wyniki odbiegają od normy, należy zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Pamiętajmy, że hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a trądzik może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Lekarz specjalista z pewnością zaleci dalszą diagnostykę i wdroży leczenie farmakologiczne. Problemy z trądzikiem o podłożu hormonalnym można wyleczyć stosując leki hormonalne, np. preparaty antykoncepcyjne o szerokim spektrum działania.

Przewiń do góry